• 2415 Ada 10 Parsel Tarihi Ev- KASTAMONU
    Proje Tarihi : 2009
    Proje Adı: 2415 Ada 10 Parsel Tarihi Ev- KASTAMONU
    Yüklenici: Eha Yapı Mimarlık

Tarihi Eser Projeleri (Rölöve - Restitüsyon - Restorasyon) / 2415 Ada 10 Parsel Tarihi Ev- KASTAMONU

Konum: Kastamonu İli, Merkez İlçesi
Kullanım durumu: Kullanılmıyor.
Yapım tekniği: Ahşap çatkı arası tuğla dolgu.

YAPININ MİMARİ ANALİZİ
Kastamonu ili, Merkez ilçesi, Hacı Nedime Kaya sokak üzerinde, 2415 ada 10 parselde yer alan tarihi ev, 20.yy. dönem yapıları arasında yer almaktadır.
Aslında Kastamonu evleri ile benzer özellikler gösteren yapı, yapıldığı dönemden günümüze kadar kendi iskeletini korumuştur. Günümüzde ise içerisinde yaşayan olmadığından yalnızlığa mahkum edilmiştir. Hava şartları, mevsimsel değişimler ve çevresel faktörlerin dışında insanların bilinçsiz bir şekilde bu yapıya sahip çıkmamasından dolayı konut özelliğini bir miktar kaybetmiş ve herhangi bir özellik arz etmeyen konuma gelmeye yüz tutmuştur.
Yapı zeminde kare plana sahip olup üst katta da aynı plan tipi devam etmekte fakat çıkmalar ile bu bölümler büyümektedir.
Yapı yapıldığı dönem itibari ile kullanılan malzeme taş, tuğla ve ahşap ağırlıktadır. Yapının bodrum kat duvarları taş malzemeden yapılmıştır. Yapının üst kat duvarları ise ahşap çatkı arası tuğla dolgudur. Ayrıca duvar yüzeylerinde sıva altı bağdadi tekniğinin de uygulandığı açıkça görülmektedir. Yapı çatısı ahşap olmakla birlikte üst örtü olarak yapıda alaturka kiremit kullanılmıştır. 

Proje Foto Galeri