• Çağlar Köyü Camii - Çatalzeytin - KASTAMONU
    Proje Tarihi : 08.2009 - 04.2010
    Proje Adı: Çağlar Köyü Camii - Çatalzeytin - KASTAMONU
    Yüklenici: Eha Yapı Mimarlık

Tarihi Eser Projeleri (Rölöve - Restitüsyon - Restorasyon) / Çağlar Köyü Camii - Çatalzeytin - KASTAMONU

Konum: Kastamonu İli, Çatalzeytin İlçesi, Çağlar Köyü.
Kullanım durumu: Kullanılıyor.
Yapım tekniği: Ahşap karkas.

YAPININ MİMARİ ANALİZİ
Kastamonu ili, Çatalzeytin ilçesi, Çağlar Köyü'nde bulunan caminin mülkiyeti Köy Tüzel Kişiliği'ne aittir. Çağlar Köyü Camii 15.07.1996 tarih ve 4782 sayılı kararla tescillenmiştir. Cami giriş kapısı yanındaki metal levhada yapım tarihi olarak 1890 yazılmıştır. Fakat buna rağmen caminin, köyde yaşamış bilirkişiler tarafından çok daha önceleri yapılmış olduğu söylenmektedir. Batı cephede banisi belli olmayan 400 yıllık bir çınar ağacı vardır ve çınarın cami yapılmaya başlandıktan sonra dikildiği tahmin edilmektedir.
Cami batıdan doğuya doğru eğimli bir arazi üzerinde kareye yakın dikdörtgen planlı, ahşap yığma duvar boğaz geçme sistem şeklinde inşa edilmiştir.
Yapı zeminde kare plana sahiptir ve üst katta da herhangi bir değişiklik olmadan devam etmiştir. Yapı avlu içinde olduğundan çevresinde bir yapı bulunmazken, kuzeyinde sonradan yapılan gusülhane ve tuvalet bulunmaktadır. Yapının doğusunda arazide çok eğim vardır ve yapının bu kısımdan altıda görünmektedir.
Yapı zemin kat ve asma kat ile 1.kat olmak üzere toplam 2 bölümden oluşmaktadır. Yapı avlusunda güney batı kısmında sonradan yapıldığı anlaşılan bir şadırvan bulunmaktadır. Yapı batı kısmında da mezarlar bulunmaktadır.

Proje Foto Galeri